Katre Çocuk Nasıl Doğdu?

2000 yılların başıydı, İstanbul göçlerle yorulmuştu. Ekonomik olarak güçlük yaşayan anneler geçim derdiyle yuvalarını kuruyor ocaklarını tüttürüyorlardı.

Evi geçindirmek demek evliliğin ilk yıllarında sadece ay sonu gelen kırayı ayarlayabilmek ve yetecek kadar yemek içmekti. Yuvalar yıllar geçtikçe büyüdü. Yeni yavrularla şenlendi zorluk evlatların sevinciyle sabra döndü, bir gülücükle hayra döndü, kışlar bahara döndü.

Fakat zaman geçtikçe, akşam sabaha dönünce; yaz kışı, yağmur karı kovaladıkça minik yavrular büyüdü. Bir göz odalar, evi ev yapan duvarlar evlatlara zor geldi. Aşkın dereler gibi çağlayan çocuklar duvarlara çarptı. Evler ne yapacağını bilemeyen evlatların kavgalarıyla tanıştı. İstanbul büyük şehirdi her derdin bir devası, her sorunun bir cevabı vardı. Böyle evlerde sıkılan çocuklar için açılmış oyun evleri , okullar az da olsa, vardı.

Fakat bu oyun evlerinin ücretleri fazlaydı. Okullar da büyük olanlaraydı…

Bir çözüm arayışıyla evi geniş anneler komşu çocukları ferahlatmak için belli günlerde evlerini açtı. Bir anne kek yaptı, biri limonata hazırladı. Çocuk gelişimi mezunu bir anne oyun oynattı bu konuda ehliyet sahibi bir annede bir araya gelen çocuklar bir şeyler öğrensin, kalem tutsun kitap okusun diye kitaplar aldı kuklalar yaptı.

Öyle bir zaman geldi ki ev oyunları duyuldu. Komşular arttı, kuzenler de aralarına katıldı. Bir eve sığılmaz oldu. Bu böyle olmazdı, gönüllere sığmazdı bir kurum lazımdı.

İlk binamızda 2005 yılında yolculuğumuza başladık. Biriktirdiğimiz tecrübeyle amatör ruh gönüllü bakışla birleşti resmi prosedürle kendine isim aradı.

Her bir çocuk çok kıymetli ve biricikti, farklı renk ve sistemdeydi. Hepsi hayat okyanusunda yerini almıştı. Minik damlalar ile okyanus güç kazanacaktı. Sağlıklı çocuklarla sağlıklı toplum inşa edilebilirdi. Oyun oynayan, kavgadan uzak çocuk mutlu ve sağlıklıydı. Her bir minik evlat minik su damlasıydı bizim için. Adı su damlasından gelen KATRE ismi ile kimlik buldu.

Minik katreler 2005 yılından beri yaşam pınarında psiko- sosyal yönden erdemli nesiller olma yolculuğu ile devam ediyorlar. Mutlu, sağlıklı, erdemli nesillerin inşası için, yarınımız için çalışıyoruz. Yüzlerce minik katremizi büyütüp yaşam yolculuğunda rehberlik ediyoruz.

İlk günkü gibi annelerin çaresiz yanlarına çare, dertlerine ortak oluyoruz biliyoruz ki çocukluk bir kez yaşanır ve o çocuk yaşadıkları ile yetişkin olur ‘’insan’’ olur. Evlatlarımız yetiştirirken bilimsel tanı ölçütleri ile onları daha iyi tanıyoruz ve çocuğa özel bir programla gelişimini takip ediyoruz.

Algıları açık, dikkatleri gelişmiş sanatı ve estetiği bilen, ruh ve beden gelişimine katkı sağlayacak atölye çalışmalarımızla evlatlarımızı bu güne değil yarına hazırlıyoruz. Mutlu anne ve mutlu baba sağlıklı evlat yetiştirebilir. Ve biliyoruz ki evlatla çalışmak demek aile ile de çalışmak demektir. Sağlıklı aile yapısı için anne baba atölye çalışmalarıyla hep birlikte bu yolculukta yoğruluyoruz, yol alıyoruz birlikte büyüyoruz.

Yeni neslin ihtiyaçları ve değişen yaşam şartlarıyla eğitim plan ve programlarımızı revize ediyoruz. Alana ilişkin en son yapılan tüm bilimsel çalışmaları yakinen takip ediyoruz. Çözüm odaklı ve şeffaf kurum yönetimi ile siz velilerimizle daha yakın temas kurabilmek için artık sosyal ağlarda yerimizi aldık.

Mutlu aile mutlu çocuk ve mutlu gelecek için hep birlikte güçlerimizi birleştiriyoruz. Minik katrelerimizle umutla her yeni günü heyecanla bakıyoruz.