Kumbara Kumbara Başkaca Dünyalar Varmış Öğret Bana

Okulda yaptığımız, iyilik her yerde etkinliği için bakanlıkla protokolü olan İHH Bayrampaşa genç gönüllülerine açtık bu hafta kapılarımızı.

kumbara-foto

İyi sınıflar, iyilik her yerde projeleriyle çocuklara farkındalık oluşturmak ve başka dünyaların da olduğunu anlatmak için zamanını emeklerini veren üniversite mezunu pedagoji mezunu gönlü güzel ilmi geniş gençleri ağırladık.

Çocuk dünyasıyla onların gözüyle oyunlar oynandı dramalar yapıldı. Kumbaralarda biriken ses yapan paraların neler alabileceğini kimlere hediye alınabileceğini gördüler. Ayakkabısız oyuncaksız arabasız olan çocukları bir türlü anlayamadılar.

Öğretmenim ayakkabıları neden yok, annesinin arabasında mı kalmış dedi bir evlat iki, arabayla büyümüştü anlaşılan. Ayağında olmayan ayakkabısı diğer arabada unutulduğu için yoktu.‘’Yok ‘’ anlaşılması zordu. Çocuklarımız kendi gözlükleriyle görüyordu.

Onların gözlüğü savaşı, açlığı bilmiyordu. Bu toprakların büyüttüğü evlatlarımız inşallah hiçbir zaman savaşı yokluğu alan el olmayı hiç bir zaman bilmesinler.

kumbara-kumbara

Veren el olma gücüyle, erdemli toplumun inşası için çalışsınlar. Her çocuk temizdir ve her çocuk sevilmelidir düsturuyla ırk, milliyet vatan gözetmeden sevgi tomurcuklarını eksinler yüreklerine. Başka çocukları konuşsunlar, başka çocuklara yardım etsinler.

Kumbara etkinliği ile isterlerse bozuk para biriktirmeye de öğrenecekler. Kumbarasını getiren çocuklar kendileri için hazırlanmış iyilik beratlarını da alacaklardı. İyilik ,her yer ve mekanda. İyilik yaşamın içinde. Ve iyilik küçük yaşta eğitimin tam merkezinde. İyiliği seven iyilik yapan nice nesillere umutla….