Paylaşarak ve Yaşayarak Öğrenme

Minik Katrelerin Kızılay Yolculuğu

katrecocuk

Çocukların en önemli sorunlarından biridir “paylaşmak”.

Çocuk eve gelen misafire dökülen oyuncaklarına çok kızar, bağırır çağırır öfkelenir. Elinde oyuncaklar ,ağlayan çocuğu ile mahcup olur anne ne diyeceğini bilemez, öfkelenir, kızarır, en son ‘’al o zaman oyuncaklarını odana git’’ diye hafif sert ses tonu, öfke, mahcubiyet ve çaresizlikle çözüm üretir.

Durumu kurtarıcı birkaç söz eder, bizim çocuk da paylaşmayı bilmiyor ,hep böyle yapıyor elinden hiçbir şey alamıyoruz ,der ve misafir çocuğun gönlünü alacak başka çözüm arayışlarıyla evde hızla koşuşturmaya başlar. Kızarmış yüzü ,hafif öfkesi memnun edilecek misafirlerle içinden geçirir ‘’offf ne olacak bu çocuk böyle??… Oysa oyuncaklar çocuklar için çok özeldir.

KatreCocuk

Sadece teneke araba, metal kamyon, plastik bir bebek değildir. Çocukların ellerinde kişilik kazanır oyuncaklar kimliğe kemiğe,ete bürünür. Evdeki süs eşyalarına verdiği değeri ya da babasının özel bir eşyasına duyduğu hassasiyetle yaklaşmasını ister çocuk da oyuncaklarına.

Konuşmadan, rızası alınmadan bir anda ortaya dökülüveren oyuncakları için kızar öfkelenir oyuncaklarını vermek istemeyebilir. Elbette paylaşmak erdemdir. Erdemler emekle kazanılır. Konuşmak ,çocuğu hazırlamak gerekir.

’’Oyuncaklarından istediğin bir tanesini arkadaşına oynaması için verebilirsin böylece senin de onun da oynayacağı olur .Birlikte oynadığınızda daha eğlenceli olacak . Oyun bitince arkadaşın oyuncağını sana geri verecek, diyebilmek çocuğun bir çok kaygısını bitirebilir.

Çocuk anlaşılmak ister, seçim hakkıyla kabul görmek ister, ikna ile anlaşmak ,çözümle uzlaşmak ister. Biz de çok yönlü algıları açık olan çocuklarımızın duygusal , sosyal fiziksel ve zihinsel öğrenme yolculuğunda onları anlamaya çalışıyoruz. Her çocuk biricik ve tektir.

Algısı, ilgisi, dikkati farklı tondadır. Biz de bu yüzden her bir faaliyeti , öğretilecek her konuyu çok yönlü ele alıyoruz. En son okulumuzda Kızılay haftası nedeniyle etkinlikler yaptık. Kızılay çizgi filmi izledik.

cocuk-katre

Bayrampaşa Kızılay şubesini okulumuzda ağırladık. Sınıflarımızda çadırlar kurduk, mutfakta yemek pişirme draması ile tencerelerle çalıştık. Açları, evsizleri, oyuncaksız kalan çocukları konuştuk.

Yardım günü ile yardımlaştık. Oyuncak günü en sevdiğimiz oyuncağımızı okula getirdik ve arkadaşlarımızla birlikte oynadık.

Dedelerimizin savaş günlerinde, zor zamanlarda yardım etmek için kurduğu Türk Kızılay’ını ,biz barış zamanında en çok zorlandığımız PAYLAŞABİLME etkinliğine çevirdik. Verdikçe artan, paylaşa bildikçe çoğaltan insanlar olabilme umuduyla…