Türk Dünyası Belediyeler Birliği Ziyareti

Türk Dili ve lehçelerini konuşan ülkelerin devlet başkanları, 2016 yılı Azerbeycan zirvesinde ülkeler arası işbirliğin geliştirilmesi ile ilgili kararların 6.maddesinde ; ’’Yerel Yönetimler Arasında İşbirliğinin Geliştirilmesi ‘’kararını almıştır.

Türk Dünyası Belediyeciler Birliği ,Türk Dili ve Lehçelerinin konuşulduğu ülkeler, bölgeler ve buralarla coğrafi, tarihi, kültürel ortaklıkları bulunan yerlerdeki kent ve kent yönetimi ile ilgili çalışmalar yapmak için kurulmuştur. Bu program çerçevesinde Kırgız Okul Öncesi Eğitim Yöneticilerini Katre -Bayram Yuva 2’de ağırladık.

cxffhggviaaxkt1

Yöneticilerimize ana dil etkinliklerimizi, akıl oyunu, drama, spor ,halk oyunları çalışmalarınızı anlattık. Sanatın çocuklar üzerinde olumlu etkini konuştuk.

Geleneksel sanatlarımızdan Ebru sanatıyla çocukların serüvenini anlattık. Su ile renkleri dans ettiren çocukların Ebru sanatı ile ilgilenirken, dikkat algı ve konsantrasyon gücüne katkısını konuştuk.

Artık malzeme ile değişim ve dönüşümün gücünü, çocukların evlerde atılan boş su şişleri, süt şişeleri ile yaptıkları kamyon otobüs ve arabaları inceledik.

Tüketim toplumu olan çocuklarımıza eşyaları değiştirerek dönüştürerek hayal güçleri ile yaptığımız oyuncaklar heyecanla izlendi, bol bol arşiv paylaşımında bulunuldu.

Kültür aktarımı aracı olan müzikle ve profesyonel hocalarımızın çocuklarımıza çalıştırdığı Halk Oyunları çalışmalarını anlattık. Türkiye‘nin 7 farklı bölgesini ve ezgisini dans ve ritim ile çocuklarımıza aktarma gayretimizden bahsettik. Çocuk eğitiminde önemli bir nokta olan anne baba etkinliklerini ve bu etkinlikler de ailelere yönelik yaptığımız programları ve eğitim programlarımız açıkladık.

Anne/baba/çocuk birlikte hazırladığımız folklor etkinliği ile yıl sonu hazırlandığımız Yunanistan festivaline gitme hayalimiz misafirlerimizin de yüzlerini güldürdü. Bir çocuk dünyanın neresinde olursa olun yüzü gülüyorsa, gönlü hoşsa bizim de yüreğimiz mutlu -yarınımız umutla dolu olacaktır.

İstanbul ili içerisinde incelemek ve ziyaret etmek için Bayrampaşa Belediyesi Katre Bayram Yuva 2 ‘yi tercih ettiğiniz için Türk Dünyası Belediyeler Birliği yetkililerine çok teşekkür ederiz.

Bir çocuk ve bin çocuk için el ele gönül gönüle …